Spacer po Cieszynie i okolicy

Zapraszamy do zaczarowanego miasta na spacer z przewodnikiem

Zapraszamy do Cieszyna, jednego z najstarszych miast Polski, położonego u stóp Beskidów. Legenda głosi, że został założony w 810 r., kiedy po długiej rozłące spotkali się trzej książęcy synowie Bolko, Leszko i Cieszko i z wielkiej radości miasto założyli. W miejscu ich spotkania znajduje się Studnia Trzech Braci, która zgodnie z legendą powstała na pamiątkę tej radosnej chwili.
Cieszyn powstał pod koniec X w. Rządziły nim dwie dynastie: cieszyńscy Piastowie oraz Habsburgowie. W 1920 r. miasto zostało podzielone na dwie części. Cieszyn zachował średniowieczny układ urbanistyczny z wieloma zabytkami architektury.

Do najciekawszych należy Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się m.in. romańska Rotunda (XI w.) – jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce i jednocześnie najcenniejszy zabytek Śląska, Wieża Piastowska (XIV w.) – wspaniały punkt widokowy na miasto i okolice, Wieża Ostatecznej Obrony (XIII w.) – pozostałość systemu obronnego zamku górnego, Pałacyk Myśliwski Habsburgów, zabytkowa starówka oraz przepiękne jedno z najstarszym w tym rejonie Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Należy wspomnieć o Izbie Cieszyńskich Mistrzów, gdzie do tej pory pracuje Jerzy Wałga ostatni rusznikarz w Europie, który wytwarza piękne strzelby cieszynki. W 2014 r jego izba, została wpisana na krajową niematerialną listę dziedzictwa UNESCO. Inne miejsce, koło którego nie powinno się przejść bez uwagi to Cieszyński Teatr imienia Adama Mickiewicza. Secesyjny budynek teatru powstał w 1910 r. według projektu słynnych architektów wiedeńskich Ferdynanda Fellnera i Fryderyka Helmera. Utrzymana jest w stylu eklektycznym. Na uwagę zasługuje wystrój architektoniczny i bogato zdobione wnętrze. Teatr posiada, jedną z nielicznych w Polsce scenę obrotową. Wspaniałe wnętrze teatru niejednokrotnie przyciągało wielu twórców filmowych. Między innymi tutaj powstały niektóre sceny do filmu „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy oraz do telewizyjnego serialu biograficznego o Helenie Modrzejewskiej. Naprzeciw przepięknego teatru mamy budynek Książnicy Cieszyńskiej - biblioteki posiadającej najcenniejsze na Śląsku zbiory rękopisów, druków i inkunabułów. Należy dodać, iż w tym budynku prawdopodobnie istniała mennica, gdzie książęta Cieszyńscy mieli prawo bicia własnej monety od XIII w. aż do wygaśnięcia dynastii w 1653 r. Na ulicy Głębokiej dawniej zwanej Polską znajdziemy muzeum z „duszą”. Muzeum Drukarstwa znajduje się na znanym Szlaku Zabytków Techniki. Nie wspomnieliśmy jeszcze o mini Wenecji Cieszyńskiej - ciąg domków nad kanałem Młynówka oraz znanym Browarze Zamkowym.

O wspomnianych zabytkach, kulturze, zwyczajach oraz regionalnych przysmakach na pewno nie zapomni Państwu opowiedzieć nasz przewodnik.

Zapraszamy do zwiedzania w weekendy Cieszyna z przewodnikiem. Oferta skierowana do rodzin, osób indywidualnych jak i grup kuracjuszy.

Kontakt:
Andrzej Surma 602362133

Szkolenia, kierunki obsługiwanych grup oraz tworzona oferta na profilu fb

https://www.facebook.com/polandpilot/

Opinie:

https://doba.pl/dza/artykul/kamienieccy-seniorzy-odwiedzili-cieszyn/16732/17

Serdeczne podziękowania od Zespołu Turystyki Pieszej i Krajoznawstwa "Tramp" ze Szczecina za przekazaną wiedzę i wielkie serce.

Spacer w czasie półkolonii - Gminy Ośrodek Kultury Jasienica