Wycieczki

Cart

czwartek, 13, listopad 2014
Brzeg. Miasto pieknych zabytkw i trzech psów

Miasto pięknych zabytków i trzech psów.

Każde miasto ma swoją wizytówkę, symbol. Brzeskim symbolem na pewno jest Zamek zwany ?Śląskim Wawelem?. Dlaczego Śląski Wawel?

Książę Fryderyk II (z linii Piastów Śląskich) ? właściciel zamku brzeskiego często gościł w krakowskiej siedzibie królów polskich. Jego małżonką została w końcu Elżbieta Jagiellonka. Za jego panowania Brzeg przeżył swoistą rewolucję zarówno kulturową, wyznaniową jak i architektoniczną?

Był początek XVI wieku ? pewien Lombardczyk Jakub Parr, pracujący przy renesansowej przebudowie zamku w Brzegu wzoruje się na Krakowskim Wawelu. Po tym doskonałym majstersztyku, dostaje zlecenie od samego Króla Zygmunta II Augusta ? modernizacji zamku królewskiego w Warszawie. Mało kto wie, że z tego faktu nie byli zadowoleni brzescy Rajcy, którzy przebili ofertę królewską i ponownie ściągnęli Parra do Brzegu, zlecając mu przebudowę ratusza.

Z kolei brama zamkowa w Brzegu należy do najpiękniejszych w Europie Środkowej. Umieszczono na niej 24 kamienne popiersia przodków Jerzego II? Na zasługę zasługuje Kościół p.w. św. Mikołaja - gotycka bazylika trzynawowa zaliczana do największych świątyń gotyckich na Śląsku.

Przed Zamkiem Piastowskim wznosi się kościół Podwyższenia Krzyża Świętego ? perła śląskiego baroku. Świątynię zbudowano w latach 1734-1739 z inicjatywy jezuitów  na miejscu zburzonego w 1545 r. klasztoru i kościoła dominikanów. Ciekawostką jest pieta znajdująca się w bocznym ołtarzu. Niezwykła, bo Matka Boska Bolesna odziana jest w uszytą dla niej suknię, a na głowie ma najprawdziwsze włosy?

Dlaczego zburzono kościół i klasztor? ? kościół był wówczas najstarszą romańską świątynią. Za panowania Fryderyka II miasto opuścili również franciszkanie i dominikanie. Jaki był tego powód? Brzeg nazwany jest także miastem trzech psów? To miasto dosłownie kipiące historycznymi ciekawostkami?, ale o tym na pewno opowiem Państwu i chętnie Państwa oprowadzę po mieście.

 

Images: 15
Comments: 0
Brzeg. Miasto pieknych zabytkw i trzech psów

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!